HDR – High Dynamic Range – Vysoký Dynamický Rozsah

Také se Vám již stalo, že jste byli svědky úžasné scenérie, která se Vám hluboko vryla do paměti, a tak jste si jí plni nadšení vyfotografovali? Jaké pak bylo doma Vaše zklamání, když jste se chtěli pochlubit známým, na jakém krásném místě jste byl a najednou jste na monitoru viděl něco, co ani zdaleka nevypadalo jako to co jste viděl Vy. Ač máte dobrý fotoaparát, pořád se Vám zdá, že Vašim fotkám něco chybí. Jsou mdlé, neostré, barvy nemají tu správnou dynamiku a celkově působí spíše unaveným až „vyčpělým“ dojmem. Ptáte se, kde jste asi udělal chybu? Vězte, že chyba není ve Vás, ani ve Vašem fotoaparátu, ale to Vás šidí vlastní mozek. Ten totiž ve spojení s očima a zrakovým centrem nefunguje jako fotoaparát. Ano, oči dodávají veliké množství „snímků“, ale výsledný efekt si skládá mozek právě z tohoto velkého množství snímků. Vaše oči podvědomě těkají po scéně a snaží se „podívat se“ i do tmavých či světlých částí scény. A tady jsme u toho. Váš mozek si celou scénu skládá z většího množství „záběrů“ a tak vzniká to, co Vám zůstalo v paměti. Jestliže se chcete naučit fotografovat tak, aby fotografie, které ukážete, svým známým byly takové, jako scény, které si pamatujete, jste na správné adrese.

Co to tedy je HDR?

HDR, tedy High Dynamic Range, Vysoký Dynamický Rozsah je technika fotografie, kdy se snažíme s našim digitálem přiblížit se takové dynamice, které byl běžně schopen starý dobrý barevný negativní film. Základem všeho je tzv. expoziční vějíř. Tedy nasnímat sérii fotografií, většinou lichý počet, s postupně se měnící expozicí. Základem je fotografie exponovaná „na střed“, poté minimálně jedna podexponovaná, o Vámi určenou hodnotu, a minimálně jedna přeexponovaná. Sloučením těchto fotografií Vám zůstane „kresba“ ve světlech a zároveň uvidíte i do stínů.

Jakou techniku potřebuji?

Nutností je fotoaparát, který umí bracketing. Tzv. bracketing je schopnost fotoaparátu pořídit v mžiku minimálně 3 fotografie s různými časy závěrky. Pokud projíždíte menu ve vašem fotoaparátu už teď, hledejte položku Autobracketing, bracketing, BRK či podobné a případně i čísla -2, 0, +2. Pokud máte DSLR, tuto schopnost váš fotoaparát pravděpodobně má. Fotoaparát by měl též zvládat fotografování s prioritou clony, nastavení A (neznamená amatér!!!). Lepší je možnost nastavení manuálního ostření, není však nezbytnou nutností. Možnost nastavit ručně hodnotu ISO. Snímání do RAWu. Rychlou paměťovou kartu. A tam kde „nejdelší“ expozici již neudržíte z ruky, pochopitelně stativ.

A co ještě potřebuji?

V podstatě již nic dalšího. Stačí přijet na náš workshop a tam se dozvíte vše ostatní. Takže vezměte si sebou fotovýbavu, notebook, dobrou náladu a nějaké oblečení a …