Recenze Sony A7r mark II

Konečně se zadařilo a dostala se mě do ruky. Sice jen na 6 dní, ale i tak to bylo něco, na co jsem se dlouho těšil. Nebudu se zde zaobírat technickými daty a přehledy, které se dají najít všude na internetu. Takže jen pro základní seznámení. Zcela konstrukčně nový „převrácený“ full frame snímač o rozlišení 42 megapixelu je prostě úchvatný. Díky nové technologii se podařilo odstranit i největší bolest Sony snímačů. Šum. A velice úspěšně. Díky novému systému zaostřování je aparát velice rychlý a přesný. Navíc 5-osá stabilizace Vám umožní udržet v ruce expozice na které by jste jinak museli jít se stativem. Dokonce můžete nahrávat i 4K video, ale ruku na srdce kupujete si foťák pro to, aby jste točili video?

Krátce shrnuto. V malém těle se nachází veliký rychlík s téměř chirurgickou přesností. Je to však i malý žrout energie. Proto je v základním balení k nalezení i druhá baterie. Ale z osobní zkušenosti. Fotovíkend jsem vydržel se dvěma bateriemi a jen jedním dobíjením. Navíc na dlouhé cesty se dá dokoupit 20 000 mA baterie, z které se dá aparát nabíjet. Z cca 30% se dokáže na 100% nabít asi za hodinu. Navíc díky USB slotu na aparátu můžete nabíjet jednu baterii v aparátu a druhou v dodávané nabíječce. Takže ani velkým cestovatelům by neměla dojít šťáva.

Aparát je osazen bajonet E-mount, ale díky redukcím můžete plnohodnotně používat nejen objektivy s A-mountem od Sony/Minolty, Sigmy, Tamronu a dalších, ale i objektivy s bajonetem Canon, Nikon a dalších výrobců. Na A-mount adaptér LA-EA3 lze nasadit i objektivy určené pro APS-C snímače. Aparát sám sníží rozlišení a objektiv lze používat. Na objektivech třetích výrobců je sice mírně pomalejší zaostřování, ale při běžném použití je toto prakticky nepostřehnutelné. Jestliže tedy nefotíte svižníky při lovu.

Další věc, kterou Sony zcela změnilo je šum. Největší bolest Sony aparátů se zde podařilo vyřešit nebývalým způsobem. Při nastavení AUTO ISO je horní hranice omezena na ISO 6400, ale i při použití objektivu se světelností 4, a zapnutou 5-ti osou stabilizací se dají z ruky snímat netušené věci, bez toho, že by pořízený RAW šuměl jako Niagara. Při nastaveném ISO 51 000 lze snímat ve vinném sklípku osvíceném jednou slabou žárovkou, třemi svíčkami a očima zářícíma zkonzumovaným sluncem. Po drobném odšumění jsou snímky úspěšně použitelné k běžnému užití.

Tělo z hořčíkových slitina vysokopevnostního plastu působí velice solidně a vypadá odolně. Mírně retro design neurazí. Aparát, ač relativně malý, na šířku 12,5 cm, na výšku 9,5 cm a hloubka těla jen 6 cm padne do běžné ruky téměř jako ulitý. Díky zvětšenému gripu je úchop relativně pevný a pravou rukou je většina ovládacích prvků, i při úchopu snadno dosažitelná. I když fotografující horník, či kovář, by mohl mít drobné problémy. Při nasazení objektivu delší ohniskové vzdálenosti je již nutno zapojit i levou ruku. Ale kdo používá zrcadlovku. Stejně levou hmátne i při „krátkém“ skle.

Hledáček je dostatečně veliký a s parádním rozsahem. Navíc se na něm dají zobrazit všechny důležité informace, včetně gyroskopu, bez toho, že by překáželi v kompozici snímku. Jen snad, mě osobně v hledáčku velice vadila „zebra“ ukazující přepaly. Lze jí však snadno vypnout, jen si musíte uvědomit co, že to ta zebra v menu je …

Systém menu vypadá na první pohled hluboký a komplikovaný. Pro uživatelé předchozích modelů Sony je však velice přehledný a relativně nekomplikovaný. Vše má logickou posloupnost a lze v něm vcelku snadno vyznat i díky podpoře krátkých nápověd. Do aparátu jdou nahrát přes WI-FI i aplikace. Například dálkové ovládání pomocí smartphonu, které je vcelku elegantní a rychlé. Leč kdo je zvyklý na drátovou spoušť přijde si „ošizený“ a navíc to zase žere baterii. Telefon se s aparátem díky NFC spojí „na jeden dotyk“ a lze používat. Užitečná je i aplikace pro timelapse.

Jelikož se primárně zabýváme expozičním bracketingem a HDR budu se již dále zabývat jen nastavením a užitím pro HaDRáře. Nejpoužívanější AEB (Auto Exposition Bracketing) lze nastavit na 3, 5 či 9 snímků. U nastavení 3 nebo 5 snímků lze postupovat po 1/3, ½, 2/3, 1.0, 2.0 a 3.0 EV. U9 snímků je to pak 1/3, ½, 2/3, 1.0 EV. Při nastavení 9 snímků po 1 EV vykryjete prakticky celý dynamický rozsah snímače. Při horších světelných podmínkách však pozor, nebo se deghosting upracuje do vysílení. Kompenzaci expozice lze snadno nastavovat kolečkem v pravém horním rohu a to v rozsahu +/- 3 EV, jinak i uspokojivých +/- 5 EV. Pozor však při kompenzaci a nastaveném např. 9ti snímkovém vějíři, aby jste se nedostali některým „koncem“ vějíře mimo dosah snímače. Při navolení režimu A u AF ostření nenastala nutnost exponovat vějíř s manuálním nastavením ostření. Aparát totiž u každého snímku nepřeostřuje. Ještě jeden malý postřeh při bracketingu není dobré přepnout aparát do tichého režimu. Sice není slyšet jak jsou exponovány jednotlivé snímky, ale na druhou stranu si nejste jisti, zda-li jste naexponovali celou řadu. Výhodou je rychlost zápisu, doporučuji určitě SD XC karty. I díky velikosti vestavěného bafru lze snadno zvládat panoramata do AEB po 3 snímcích v kroku 2EV. A to jeden RAW má v průměru kolem 43 MB! Osobně jsem exponoval většinu snímku v sérii 5 záběrů po 2EV. A nebo 9 po 1 EV, dle dynamické náročnosti snímané scény. Vycházení, či zacházení slunce, lze velice uspokojivě nasnímat a to opravdu s velkým dynamickým rozsahem.

Plusy:

 • Vysoká kvalita snímku

 • S nativními objektivy je autofokus nedostižný

 • Excelentní práce s šumem při nízkém světle

 • Možnost použití velkého množství objektivů určených na aparáty jiných značek a to bez ztráty kvality

 • Tělo je svou stavbou vyvážené mezi pohodlným úchopem velké zrcadlovky a velikostí nezrcátkové „krabičky na mýdlo“

 • Tělo je robusní a odolné výkyvům počasí

 • Efektivních 42.4 megapixelů rozlišení

 • Velké množství tlačítek s možností nastavení vlastních funkcí. Není nutné tedy některé věci složitě hledat v Menu

 • Excelentní hledáček a monitor s velkým množství volitelně nastavitelných informací

 • Dobíjení z externího USB zdroje přímo na aparátu

 • Možnost použití stáhnutelných aplikací (dálkové ovládání, timelapse a jiné)

 • 4K video – i když je to foťák

Zápory :

 • Jednoznačně cena. Obzvláště v ČR

 • Nemá vestavěnou GPS

 • Zatím slabá výdrž baterií 290 snímků přes hledáček. 340 snímků přes monitor

 • Nutnost vysoko kapacitních SD karet. A vlastně i rychlostních bez SD XC je to o veliké trpělivosti

 • Objektivy jiných výrobců mají pomalejší odezvu při ostření

 • Prozatím relativně skromný výběr nativních objektivů. Což se, doufejme, v brzké době změní

 • Ve chvíli, kdy nasadíte aparát na stativ a chcete vypnout stabilizace, musíte do menu

 • Ve Windows, pokud chcete zobrazit a pracovat s daty, nutno instalovat nový Camera RAW 9.1.1. a máte-li i Lightroom, nutno aktualizovat na verzi minimálně 6.1

Osobně mohu tento aparát vřele doporučit. Když jsem ho měl vracet, bylo to s velmi těžkým srdcem. Navíc, když pak vezmete do ruky jakýkoliv jiný aparát, přijde Vám to jako veliký krok zpět.