WS podzim v kraji Máchově

WS podzim v kraji Máchově v HDR v Loubí u Holan

V pátek 17.10. jsme se sešli v Penzionu u Rychtářky a po krátkém ubytování vyrazili na focení. Cestou jsme zastavili nad Holany a udělali prvních pár snímků, právě se trhající oblačnosti, neboť od rány bylo zataženo a pršelo. Vše však směřovalo k focení na hrázy Holanského rybníka v Rybnově. Když jsme dorazili na místo počasí nám nachystalo fotografické žně. Snad jeden z nejkrásnějších západů slunce letos. Takže ihned začala práce se stativem, výměny objektivů, práce s cirkulačními polarizačními a přechodovými filtry. Diskuze nad nejvhodnější kompozicí, snaha najít si to nej stanoviště a také vysvětlování focení na bracketing a jak zvládnout tyto expozičně velice náročné scény, fotografované do protisvětla.

Po večeři nastala prakticko-odborná část. Všichni účastníci WS si nainstalovali demoverze, či někteří plné Pro verze, programu Photomatix Pro 5. Po krátkém seznámení s prostředím programu a začátkem práce s programem došlo na samostatnou práci na vlastních fotografiích každého účastníka. Lektoři kmitali mezi účastníky a vysvětlovali a pomáhali tak, aby si mohl každý vytvořit vlastní HDR fotografii. Po zácviku a nadšené práci byla ta nejlepší fotografie od každého účastníka, zveřejněna na facebookových profilech účastníků. Každý tedy měl ihned reakci na svůj výtvor. Poté pokračovalo zaškolování do práce s Photomatixem a další praktické rady a diskuze.

V sobotu 18.10. odjezd k bývalé hájence pod Vlhoštěm, s krásným výhledem na Bezděz, Starý Berštějn a okolí. Počasí vyšlo více než nádherně a tak jsme byli odměněni za brzké vstávání nádhernými mlhami v údolích a dech beroucím východem slunce kousek od Bezdězu. Takto naladěni a nasnídáni jsme odjeli do Zahrádek na nádraží a odjeli do České Lípy vlakem. Celá cesta byla v mlžném oparu, v kterém jsme i došli až na hranici Pekla. Příkrovem mlhy se začalo prodírat slunce a v listnatém lese plném barev začalo čarovat. Jelikož jsme již po nově dokončených chodníčcích, ale týden před oficiálním otevření, byli jsme v Pekle prakticky sami. Jelikož se vypouštělo Máchovo jezero a Novozámecký rybník byl v NPP Peklo vyšší stav vody a tak jsme měli možnost fotografovat scenérie, které zde nebývají běžně k vidění. Celá cesta proběhla v činorodém fotografování za stálých rad a připomínek lektorů. Po několika hodinách intenzivní práce jsme došli do Karby, kde ještě někteří zaběhli pod železniční most přes údolí Robečského potoka. Nafotili jsme si most a kouzelné chaloupky v Karbě a vydali se do Pavlíkova údolí (nemá nic společného s jedním z lektorů). Po nafocení skály se jménem Opičí hlava a průchodem kolem rybníčku a krásným údolíčkem jsme se vrátili na nádraží do Zahrádek. Následoval oběd a občerstvení. Krátké focení u staré přepřahací stanice císařské a královské pošty a výpustě z Novozámeckého rybníka. Poté jsme se přesunuli ke kostelu Sv. Barbory kde někteří zůstali a fotili na hřbitově a ostatní se vydali na technickou zajímavost Mnichovskou průrvu a na sochu Sv. Starosty. Po návratu ke kostelu Sv. Barbory již byl nejvyšší čas na odjezd na vrch Nedvězí a fotografování západu slunce. I tento západ se vcelku vydařil, i když se z údolí pomalu začínal zvedat opar a tak již nebylo vše tak ostré jako den před tím. Plni fotografických dojmů, uondáni a se zaplněnými kartami jsme již za tmy dorazili na penzion. Po večeři jsme opět zasedli k notebookům a každý se vybral několik záběrů a znovu jsme oživili s účastníky znalosti z předchozího večera a přímo na jejich fotografiích probírali další možnosti a nástrahy a jak se s nimi vypořádat. Večer pak ještě pokračoval diskuzí a nakonec jsme všichni zmoženi šli spát.

V neděli 19.10. jsme brzo ráno vyrazili na východ slunce na Nedvězí. To nám však již počasí nepřálo. Celou cestu jsme jeli ve velice husté mlze. Když jsme se vydrápali na vrch Nedvězího byla nad našimi hlavami krásné otevřené nebe s hvězdami a měsícem. Asi 3 metry nad námi však končil i příkrov mlhy. Takže hvězdy nad námi byli vidět, před sebe jsme však viděli stěží na 8 metrů. Opustili jsme tedy Nedvězí a zastavili se na Řípské vyhlídce, kde sice Říp také nebyl vidět, ale klečovité stromy v husté mlze na skále a staré cesty byli lahůdkou na focení. Když jsme lokalitu důsledně propotili vyrazili jsme zpět na snídani. Po snídani a sbalení účastníků jsme vyrazili na skalní hrad Sloup, protože mlha byla taková, že z rozhledny Na stráži byla vidět pouze spodní restaurace. Listnáče na hradě udělali krásnou kulisu, ale chvíli za námi se na hrad začalo stahovat větší množství lidí a tak jsme hrad po asi hodině a půl opustili a utekli na místa méně frekventovaná. Nejdřív do bývalého lomu Střelnice a potom do kousek vzdáleného Pustého kostela. Jsou to v pískovcové skále vysekané jeskyňky a tak se tady velice intenzivně fotilo. Když již nebylo co fotit, odebrali jsme se do Modlivého dolu, který je na podzim asi nejkrásnější. Procházka tímto úchvatným přírodním zázrakem až ke kapli nám zabralo také mnoho místa na kartách. Po návratu z Modlivého dolu do Svojkova na parkoviště k autům již bylo tolik hodin, že jsme se rozloučili a téměř oficiálně ukončili celý workshop z kterého si jeho účastníci odvezli mnoho fotografického „materiálu“ na další zpracování . Jak je vidno na facebookových profilech a v různých skupinách účastníci si odnesli nejen „dat“, ale mnoho informací o práci s programem Photomatix.

Účastník WS Miroslav Havelka o nás napsal na svém FB profilu : „Tento víkend jsem absolvoval výborný WS na HDR (a program Photomatix) s lektorem Petr Klingr fotograf, a dalšími Neználky tohoto postprocesu…Výborná lokace s nádhernou krajinou a objednaným počasím. Večerní až noční podrobný výklad a praktické cvičení na nasnímaných dat pod vedením zkušených borců se odehrávalo v nádherné atmosféře Penzionu „U Rychtářky“ v Loubí, nedaleko Holan (pro nevědomé – Máchův Kraj)…. Ještě jednou díky a snad se někdy dostanu k tomu abych tu kupu nějak zpracoval dal sem ukázku, super akce a pro další chtivé Neználky mohu jen doporučit…. Hurá, jáááá jsem zas o kus dál….“

Na workshopu se fotografovalo i s technikou, kterou nám laskavě zapůjčila firma Canon. Za což jí velice děkujeme a těšíme se na další spolupráci. Fotografie pořízené technikou od firmy Canon si můžete prohlédnout v galerii.